Radionica izdrade zinova sa Andreom Protić „Redefinisanje lepote” – DOLAZIMO!


Radionica izrade zinova sa Andreom Protić, pod nazivom „Redefinisanje lepote”, održaće se 28. oktobra od 13.00 do 18.00 časova u prostoru Omladinske kulturne stanice OPENS. Andreina radionica predstavlja jedan od ukupno deset projekata mladih umetnika koji će biti predstavljeni u okviru konkursa DOLAZIMO!

Projekat Redefinišimo lepotu motivisan je borbom protiv predrasuda i stereotipa koji su podstaknuti od strane patrijarhalnih normi o tome šta predstavlja i šta treba da bude ženska lepota. Štampani i elektronski mediji imaju neosporiv uticaj na percepciju pojedinaca kao i na podsticanje prihvatanja nepreispitanih narativa. Izradom zinova koji su pre svega nezavisne publikacije koji vuku korene iz kontrakulture, predstavljaju otpor zastarelim narativima i pozivaju na osnaživanje unutrašnjeg glasa i kreativnog izraza bez cenzure.

Autorka rada ovim projektom hoće da otvori dijalog sa ciljem da preispita sam fenomen lepote kao i ideje i pojmove koji se neretko neopravdano vezuju uz njega. 

O radionici: Izrazite svoju kreativnost i svoje mišljenje o lepoti na našoj radionici izrade zinova! Na ovom inspirativnom događaju ćemo se baviti temom lepote, otkriti interesantnu istoriju zina i naučiti kako da napravimo svoje zinove!

 Šta su zinovi i zašto zinovi? Zin (“zine”, skraćeno od engleske reči “magazine”) predstavlja vrstu nezavisne publikacije koju obično stvaraju pojedinci ili male grupe ljudi, a često je usmerena na specifične interese, mišljenja ili subkulture. Zinovi su nezavisne publikacije, što znači da nisu često komercijalno izdavane ili podržane. Umesto toga, stvaraju se iz strasti i ličnog interesa. Zinovi mogu da pokrivaju gotovo sve teme, od politike i umetnosti do muzike, književnosti, filozofije ili ličnih dnevnika. Ovo omogućava autorima da istraže svoja interesovanja i mišljenja. Zinovi često odražavaju autentične glasove i mišljenja autora. Ovi materijali pružaju prostor za izražavanje ličnih iskustava i perspektiva. Zinovi se često izrađuju ručno, uključujući ručno crtanje, pisanje i kopiranje. Ova autentična estetika doprinosi šarmu zina. Zinovi imaju dugu istoriju, s korenima u kontrakulturnim i subverzivnim pokretima. Danas se koriste kao sredstvo izražavanja ličnih priča, prkošenje normama i istraživanje različitih identiteta! 

Zašto tema lepote? Lepota je više od površine i verujemo da je važno slaviti lepotu u svima nama. Naša radionica pruža siguran i osnažujući prostor za mlade devojke da diskutuju o svojim pogledima i mišljenjima i da ponovo definišu šta lepota znači za njih kao i da svoje mišljenje izraze na kreativan način!

Putovanje kroz svet zina: Otkrijte bogatu istoriju zina kao platforme za kreativno ispoljavanje, aktivizam i pričanje priča. Od njihovih korena u kontrakulturnim pokretima do savremenog umetničkog izražavanja, proći ćemo kroz evoluciju zina.

Osnove pravljenja zina: Naučite veštinu pravljenja zina! Vodićemo vas kroz osnovne tehnike, uključujući izradu (ručnu i digitalnu) i kreiranje sadržaja. Vaš zin će biti platno za vaše misli i ideje.

 Ispoljite svoju kreativnost: Izrazite se! Koristite kolaž, crtanje, pisanje i još mnogo toga da oživite svoj zin. Istražite svoju jedinstvenu perspektivu o lepoti i podelite je sa svetom.

Pridružite se revoluciji zina: Zinovi nisu samo papir – to je forma aktivizma i kreativnog izraza! 

Mentorka: Naša mentorka Andrea Protić je završila filozofiju i aktivno se bavi umetnošću dugo vremena. Inspiraciju pronalazi u filozofiji, ličnom iskustvu,  književnosti i internet kulturi. Andrei nema većeg zadovoljstva od toga da podeli svoja znanja sa mladim devojkama koje žele da se kreativno izraze i pronađu svoj kreativni glas! 

Ne propustite ovu priliku da istražite mitove o lepoti iz potpuno novog ugla i napravite svoje prve zinove. Pridružite nam se u slavlju lepote koja je u nama i oko nas!

Proširite vest! Podelite ovaj događaj sa prijateljima i porodicom koji žele osnažiti mlade devojke putem umetnosti i kreativnog ispoljavanja. Zajedno možemo ponovo redefinisati lepotu i biti deo promene!



Kulturna stanica OPENS
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.